27 Ekim 2010 Çarşamba

Koçlukta Akreditasyon hakkında bilinmesi gerekenler..

Akreditasyon hakkında: Dünyada 7 adet akreditasyon kurumu vardır..


 • European Mentoring and Coaching Council(EMCC)

 • Association For Coaching (AC)

 • International Association of Coaching (IAC)

 • International Coaching Council (ICC)

 • International Coach Federation (ICF)

 • ICN International Coach, Trainer and Therapist Network (ICN)

 • Worldwide Association of Business Coaches (WABC)


 • bunların 3 adedi dünya çapında popülerdir.. (AC, ICF, EMCC)  hepsinin kriterleri sadece eğitim veren kurum içindir. Yani akredite olan koç değil kurumdur. Akredite olan kurumdan eğitim alan kişi mezun olunca koç ünvanını kazanmaz akredite kurumunun sınav kriterlerini yerine getirmedikçe ve sertifika almadıkça.. Bireysel akreditasyon almak isteyen Koçlar, akredite olmak istediği herhangi bir kurumdan bireysel başvuru yaparak kendini akredite ettirebilir. Dünyada akredite olmuş Türkiyede tek kurum sadece Fa Coach Academy dir. Association for Coaching tarafından 2009 yılında eğitimleri uluslar arası recognised olmayı başarmıştır. Diğer tüm akredite eğitimler dışardan konuk eğitmen ve kurumlarla ithal edilmektedir.

  Akreditasyon veren kurumlar sadece 'şirket kimliğinde bir organizasyondur' ve hiçbir legal devlet bağlantıları yoktur. Non-Profit olarak çalışmak demek dernek yada federasyon kapsamında demek değildir. Dünyada koçluk adına çok az sayıda dernek vardır ve onlardan biri Türkiyede Fa Coach Academy tarafından 2008 yılında kurulmuştur. Dünyada koçluk adına kurulmuş bir Federasyon henüz YOKTUR.

  Dip Not: İyi bir koç olmak hangi kurumdan akredite olmuş eğitim almak değil, bu işe nekadar bilgi ve gönül yatırımıyla doğru orantılıdır. Dünyadaki en iyi koçlar hiçbir derneğe yada akredite kuruma üye bile değildirler.
  Etik ve dünya standartlarında eğitim almak için, eğitim veren kurumun, dünya çapında kurum kriterlerini ve eğitim içeriğini iyi araştırmak oldukça önemlidir. İyi bir koç olmak istiyorsanız her adımda kendinizden daha iyi bir koç olmak için kendi üzerinizde çalışmanız çok önemlidir. Bilgilenmeye devam etmek, yenilikleri takip etmek ve çokça seanslar yaparak kendi kişisel gediklerinizi doldurmak sizi kaliteli koçlar arasına sokacaktır. Aksi takdirde aldığınız eğitim boş bir çerçeve olarak duvarda asılı kalmaktan öteye geçemeyecektir. Diğer tüm branşlardaki okul diplomaları gibi..

  Çerçeveye bakmak mı,  içini güzel resimlerle mi doldurmak istersiniz?

  Sevgiler
  Yorum Gönder

  Nerde kalmıştık?

  Bugün epeydir yazmadığım bloğuma girdim, okudum okudum okudum bazılarını sevmedim, bazıların da ağladım, bazılarını fazla resmi buldum, baz...