12 Ekim 2010 Salı

Huzurun ve Mutluluğun ta kendisi olabilmek..

Kime sorarsanız sorun ne istersiniz diye herkes en kestirmeden mutlu olmak yada huzurlu olmak istiyorum der..  sonrada bunun imkansız olduğunu anlatmak için yaşadığı şeyleri sıralayacak ve ilave olarak şu olsa mutlu olurum bu olsa huzurlu olurum filan der. Genelde de, bu, şu dediği paraya ve mükemmel bir partnere gelir dayanır.. huzurunu bozan ya bu şu değimiz konularda eksiklik yada olanın yeterli gelmemesidir.
Huzur kelime anlamı olarak aslında herkese farklı anlamlar ifade etsede kısaca kaostan ve karmaşıklıktan uzak durma halidir. Mutluluk ise huzurun içinde neşe ve keyif duygusu barındıran başka bir histir.

Birçok kişi Huzuru arıyorum der.. bu "huzuru arama" lafına ben çok gülerim. Huzur arayan yada mutluluk arayan kişi bunu arıyorsa zaten bu duygulardan uzak bir hayat sürüyordur. Yani huzursuzluğunla benden huzur alacak kişi ya benide huzursuz ederse? ki bu kronik huzursuz yada mutsuzlarda mutlak sonuçtur malesef.. oyüzden bir dönem sonra oradan arkanıza bakmadan kaçarsınız.. kaçma zamanınız artık karşınızdaki kişiyi ne yaparsanız yapın değiştiremeyeceğinizi anladığınız zamandır.  Ki kimse kimseyi değiştiremez kendi istemezse..

Bir arkadaşım vardı eskilerden.. Birgün bana demiştiki birini buldum oda aynı benim gibi huzuru arıyor.. Allah Allah demiştim 2 huzursuz birbirinde ne bulacak acaba? zaten bir müddet sonra kavga edip ayrıldılar..
Huzuru aramak değil huzur olmak önemli olan.. Huzurun ta kendisi olabilmek.. Mutluluk aramak değil mutlu olmak, mutluluğun kendisi olmaktır önemli olan. Huzur yada mutluluk gibi soyut şeyler için hedef konmaz.. yani çok param olunca mutlu olucam yada mükemmel partnerimi bulunca yada patron olunca, yönetici olunca, araba alınca, evlenince, çocuğum olunca vs vs vs.. bunlara ulaşınca gerçek mutluluğun orda olmadığını gören milyonlarca örnek gösterebilirim hemen.. demek ki burda bir hata var. Zaten Nirvana yolun sonu değil yolun kendisidir. Bunu yolun sonuna gelince anlamak biraz zaman kaybı olacaktır.

Bu yüzden insan mutlu ve huzurlu olduğu şeyleri hayatınca çoğaltabilirse bunu arayan değil yaşayan olacaktır.
Ters çelişkiler genelde insanların değerlerine aykırı yada değerlerini yeterince hayatına yansıtamadığı için olur.
Zaten sizi mutlu eden huzur veren ve keyif aldığınız şeylerin ne olduğunu biliyorusunuz..Bunları hayatınızda daha çoğalttığınız zaman sorun hallolacaktır hemen. Bunların ne olduğunu bilmiyorsanız yada yeteri kadar farkında değilseniz kendinize bir mutluluk günlüğü tutun. Hergün mutlu olduğunuz şeyleri yazın ve hayatınıza daha fazla mutluluk katmak için bilerek eyleme geçin. Yada huzur günlüğü yine aynı şekilde.. nelerin huzur verdiğini listeleyin ve hemen yapmaya yada bilerek çoğaltmaya başlayın. Bu bir çiçek, bir kahve, bir evcil hayvan yada kısa yürüyüşler meditasyon vs gibi basitce herşey olabilir.. birde huzuru yakaladığınız insanlarla daha fazla zaman geçirmek.. bunlar basit ama günlük hayatın içinde size huzurlu bir ömür verecektir inanın.. Çünkü bunlara odaklandıkça zihninizi kemiren en büyük enerji çekim kaynağını yani beyninizi yiyen ve başka birşey yapmanıza izin vermeyen toksin düşünceleri bilerek ekarte edeceksiniz. Enerji kaçaklarından kurtulmak hayat kurtarır. Bunu bir sonraki yazımda yazabilirim iyi konudur..

Şimdi izninizle kahvemi içmek için buradan ayrılıyorum:) hepinize sevgiler..
Yorum Gönder

Nerde kalmıştık?

Bugün epeydir yazmadığım bloğuma girdim, okudum okudum okudum bazılarını sevmedim, bazıların da ağladım, bazılarını fazla resmi buldum, baz...