29 Eylül 2010 Çarşamba

Problemlerinize kocaman sarılın..hayatınızın fırsatı orada gizli..

Yaşamda bütün insanların tek bir yaşam amacı vardır oda ‘mutlu olmak’. Mutluluk basitçe ne yaparken ve nasıl bir yaşam sürmekten mutlu olduğumuzu fark edip onu takip etmekten geçer… hayatın içinde biz onu yaşarken, birçok limon verdiği olur, daha da olacak. Bizim görevimiz bunlardan limonata yapmayı başarabilmek. 

Problemleri yaşarken bize hizmet ettiğini bilirsek ona olan duygusal yükü hafifletebiliriz. Ne yaşarsak yaşayalım durumun çıkılmaz hal almasının tek sebebi bizim ona yüklediğimiz duygusal enerjiden ibarettir. Bir dönem sonra iyi ki yaşamışım bunu dediğiniz olayları hatırlayın. Oradaki tek pişmanlığınız gereğinden fazla uzun süren derin acı yada ızdırap duyguları değimliydi?  Herkes yaşanılan benzer durumlarda farklı reaksiyonlar bu yüzden gösterir.

Yaşadığımız hayatı maksimum seviyede pozitif duygularla bezendirmeyi başarmak daha mutlu bir hayat sağlar elbette. Fakat unutmamak gerekir yaşamda her şey zıttı ile anlam kazanır. Yani siz mutsuzluğun ne olduğunu bilmeden mutlu olduğunuzu anlayamazsınız. Bu duyguya anlam yükleyemezsiniz. Üzüntü yaşamadan sevinci bilemezsiniz, huzursuzluk ve kaosu bilmeden huzurun nasıl bir şey olduğunu algılayamazsınız. Sevgisizliği bilmeden sevmeyi bilemeyeceğimiz gibi. Gördüğünüz gibi her şey bir bütün yaşamda. Biri olmadan diğeri var olamaz. Geceyi gece yapan gündüz, kadını kadın yapan erkek, sıcağı sıcak yapan soğuk gibi ve tabiî ki hepsi tersiyle birlikte yine aynı anlamlar.

Yine bu dualiteye göre çözüm içinde probleme ihtiyacımız var. Peki yaşamda çözüm ne için gerekli? Daha iyi olmak için, istemediğimiz şeyleri anlamak için, bir sonraki adımda gerçekten ne istediğimizi anlamak için, kim olduğumuza ve ne istediğimize dair hakikate ulaşmak için, elimizdekilerle daha hızlı koşmak için, bazen durmamız gerektiğini anlamak için, bizi neyin mutlu ettiğinin bilincine varmak için ve tabiî ki hayatımızın her alanında büyümek için gerekli.

Eğer probleme bakışınızı duygusal enerjiden kurtarabilirseniz orada sizi bekleyen aydınlığı daha rahat görebilirsiniz. Fırsatları daha rahat algılayabilirsiniz. Her şerrin bir hayır barındırdığını bilmek demektir bu. Hiç şüphesiz bu hayır sizin hayrınıza. Aynı şeyler tekrar tekrar oluyorsa bile. Burada öğrenilecek ders büyüktür ve sizi büyük bir farkındalık ve içgörüyle ruhunuza yakışana itmek için orada görmeniz için bekliyordur.

Söylemesi kolay dediğinizi duyar gibiyim. Ne oldu? Eşiniz sevgiliniz sizi terk mi etti? Aman ne güzel! Şimdi daha iyisini bulmak için elinizde mükemmel bir fırsat var! Nasıl birini istediğinizi gerçekten öğrendiyseniz tabii. Bunun için yine duygusal yükü bir kenara bırakıp sizi nelerin mutlu ettiğini anlamanız gerekir.  İşten mi atıldınız? Bu haberlere ben bayılırım!! Nedeni çok basit şimdi yine şapkayı önünüze alıp geçmişte sizi nelerin mutlu ettiğini, ne yaparken mutlu olduğunuzu anlamak için fırsat var. Bu fırsat sizi beklide hayatınızın işine götürecek. Unutmayın birçok başarılı kişi işten atıldıktan sonra kendilerini mutlu eden şeylerin peşinden koşanlardır. Şimdi analiz zamanı. Bundan önceki iş hayatınızda kendinizi öne çıkaran özellikleriniz nelerdi? Neler mutlu ediyordu ve onu iş olarak bile görmüyordunuz? Lütfen tekrar hatırlayın ki yaşamda hiçbir şey tesadüfen olmuyor. Her şey bir sonraki adıma sizi hazırlıyor. Çünkü artık orada durmamanız gerekiyor bunu siz göremediyseniz evren sizin yerinize düşünüyor ve sizin yerinize harekete geçiyor. Aslında içten içe bildiğiniz tam doğru zamanlamasıyla sizi o çemberin dışına itiyor. Bir sürü borcunuz mu var? Önce neden yaptığınıza bakın! Dürüstçe neleri satın aldığınıza bakın. Ödediğiniz tüm paralar hangi hayatı satın almak içindi? Hangi gücü? Hangi başarıyı? Hangi sevgiyi yada mutluluğu?  hangi eksiği doldurmak içindi? Şimdi bu analiz sizi yaşamın içinde yine tam yapmak için. Zaten olduğunuz gibi iyisiniz. Bunu fark etmeniz için daha ne kadar bedel ödemeye ihtiyacınız var bir bakın. Bu söylediklerim daha kaliteli bir hayatı hak etmiyorsunuz anlamına gelmiyor. Elbette hak ediyoruz ama elimizde olmayanı verirsek her zaman ekside kalacağımızda basit bir matematik hesabı. Diyorsunuz  ki bu bilgiler benim borcumu kapatmaz. Haklısınız! Ama lütfen hatırlayın bu sadece bugünün sorunu, bütün hayatınızın değil! Bu sorun belki geçen yıl yoktu yada daha evvelki yıl tıpkı bundan sonraki yıllarda da olmayacağı gibi. İnsanlar sadece bugünün sorununu çözmeye odaklanınca büyük resmi görmeyi unutuyorlar. Sonra rüzgarın oradan oraya sürüklediği bir yaşamın içinde buluyorsunuz kendinizi. Şimdi tekrar bakalım bugünün sorununa. Önce hangi tarihe kadar bu sorunun bitmesini niyet ettiğinizi planlamanızda fayda var. Bu sizi aynı zamanda bir gün bitecek düşüncesine taşıyacaktır ki bu gerçektir. Finansa dönüşecek hangi artılarınız var? Bir yerde çalışıyor olsanız bile sizi başkalarından ayıran hangi özellikleriniz var? Bunlar hobileriniz de olabilir. Paraya dönüşecek hem de yaparken zevk alacağınız neler var? Bahse girerim aklınızda aslında şunuda yapabilirim diyebileceğiniz birçok şey var. Aslında sorun her şeyi hemen istemekten kaynaklanıyor. Küçük bir adım, aklınıza takılan ve off büyük bir şey bu şimdi uğraşamam dediğiniz bir işin ilk başlangıcı olacaktır. Unutmayın yaşamdaki bütün büyük işler çok küçük bir eylemle başlar....  

sağlam konuydu değilmi:)) sevgiler....   
Yorum Gönder

Nerde kalmıştık?

Bugün epeydir yazmadığım bloğuma girdim, okudum okudum okudum bazılarını sevmedim, bazıların da ağladım, bazılarını fazla resmi buldum, baz...